Sport a stárnutí

  1. Je možné si pomocí sportu prodloužit život? Jak to funguje?

 

Motivace mnoha lidí ke sportu spočívá často pouze v radosti, kondici, dobrému pocitu a zdraví. Existuje ale i jiný benefit o kterém řada lidí neví. Prodloužení života.

Jak to funguje? Svaly nerostou přímo vlivem sportovní námahy, ale jako reakce na poškození pří sportu. To vyšle signál, že je dobré svaly nejen opravit, ale i zlepšit jejich výkon v očekávání dalších podobných namáhavých situací. Tomu se říká superkompenzace nebo obecněji hormetický efekt.

Sport tedy tělu signalizuje obtížné podmínky a to má efekt i na jiné orgány než svaly.

Tělo vnímá signály a na základě nich upravuje biologické reakce. Jednou z těchto reakcí je i proces stárnutí. To není způsobeno opotřebením nebo vyčerpáním, jak si většina lidí myslí, je to ale součást vývojového programu jedince, určená pro ochranu skupiny před hladomorem a k obměně jedinců. Stárnutí je obrana skupiny před přemnožením. Protože ale sport simuluje tělu obtížné podmínky, kdy je třeba namáhavě lovit nebo bránit se před predátory. Takové podmínky mají asi i jinak zvýšenou úmrtnost v ostatní populaci a proto je možné, aby program těla stárnutí zpomalil, přemnožení nehrozí. Je to univerzálně pozorovatelné i u většiny živočichů. Stejně tak se stárnutí zpomaluje při kalorické restrikci, krátkodobé hladovce, která simuluje hladomor.


Potraviny a doplňky signalizující námahu

Existují i potraviny a jejich složky, které nedodávají tělu ani energii ani živiny ani minerály a vitaminy ale něco zcela jiného. Signály, že životní podmínky nejsou zcela optimální a je třeba zlepšit vlastní fungování. Sem patří například polyfenoly v olivovém oleji. Jedině na portále kvalt.cz přitom naleznete portaviny a doplňky seřazené podle těchto parametrů

Mohlo by se vám líbit